Paweł Brol "Niewolnik w Europie"

Kolejne spotkanie klubu DKK w Siedlisku miało miejsce 10 sierpnia. Omawialiśmy na nim debiutancką powieść Pawła Brola pt. "Niewolnik w Europie".

Książka bardzo współczesna, głównie dotyczy polityki. Nie można jednak pominąć wątków miłosnych, religijnych czy historycznych, a nawet jak w przewodniku dla wycieczkowiczów, pięknych zakątków Europy: Malta, Sycylia, Madera. Autor opowiada historię młodego człowieka, tuż po studiach szukającego swego miejsca na ziemi. Michał skończył politologię i jest mocno zorientowany we wszelkiego rodzaju sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych naszego kraju jak i Unii Europejskiej. Dostaje się do pracy w kancelarii premiera naszego kraju, wygłasza własne zdanie w obecności niewłaściwych osób i traci prace, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Może z przekory prezydent zatrudnia naszego bohatera w swojej kancelarii i dopiero zaczyna się właściwa akcja powieści. Układy, korupcja, „marionetki” i zasada niewychylania się – to realia politycznego świata szybko okazują się bardziej okrutne niż można się było spodziewać. Podczas wypełniania jednej ze służbowych podróży zostaje porwana córka prezydenta, oczywiście nasz bohaterski Michał stawia sobie za punkt honoru odnalezienie pięknej Heleny! Dobrze, że ma u boku wiernych przyjaciół i niedocenioną miłość życia, którzy pomagają mu w tym szaleńczym przedsięwzięciu. 

Takie hasła, jak: rasizm, przyjmowanie uchodźców i imigrantów, sumienie a praca w polityce czy „ludzie są polityką”- to tylko mały wycinek nasze powieści, ale czyta się to dobrze, wartka akcja, czasami może zbyt długie wywody historyczne czy religijne, ale czeka się co dalej… 

Polecamy i zachęcamy do przeczytania! 

/Regina Wygiera/

 

To nowy termin z w/w książki: 
demontaryzm jest terminem określającym państwo, które oficjalnie posiada system demokratyczny, ale rękami rządzących demontuje go quasi-legalnymi sposobami. Czyli najważniejszym źródłem prawa w Polsce jest konstytucja, gwarantująca ów ustrój, a władza demokratyczna przegłosowuje takie ustawy, które jednocześnie nie znoszą funkcjonowania ustawy zasadniczej i zmieniają ją przepisami niższego rzędu. 

 


Drukuj